תכנון חלונות המבנה על ידי האדריכל

 

תכנון אדריכלי כולל בתוכו את כל מרכיביו של המבנה החדש. מלבד תכנון השלד, חלוקת החללים הפנימית ומיקום המבנה בשטח הבניה, אדריכל אחראי גם על עיצוב כל הפתחים במבנה החדש.

החלונות במבנה נחשבים למסגרת המבט של המתבונן מבחוץ ויש להם חשיבות רבה מבחינה עיצובית ופונקציונלית. התייחסותו של אדריכל לחלונות המבנה בעת התכנון צריכה לכלול התייחסות לגודלם, לצורתם ולכיוון הפתיחה שלהם, כל זה כמובן בהתאם לצרכי המבנה ועיצובו הכולל.

תכנון מיקומם וגודלם של החלונות משופע כמובן מגובה התקרה- ככל שהיא גבוהה יותר, כך יתאימו חלונות ארוכים יותר שיכניסו מספיק אור לתוך המבנה.

ישנם שיקולים נוספים שאדריכל לוקח בחשבון כאשר הוא מתכנן את חלונות המבנה- כיווני האוויר בשטח הנבנה, כמויות האור הטבעי בסביבה הנתונה, בטיחות השימוש בחלונות וכמובן, פרטיות הדיירים שצריכה להישמר.אופן פתיחת החלונות גם כן מושפע ממספר גורמים, כאשר נוחות השימוש והבטיחות הם החשובים ביותר. חלק נוסף של עבודת האדריכל בעיצוב החלונות הוא קביעת הפרופילים בהם יעשה שימוש לכל חלון.

 פרופילים שונים לחלונות

פרופיל החלון הוא למעשה המסגרת של פתח החלון. ישנם כמה סוגים של פרופילים לחלונות בהם נהוג להשתמש בבנייה המודרנית והאדריכל צריך לבחור מתוכם את המתאימים ביותר לעיצוב המבנה, תוך התחשבות במגבלות ואילוצים שונים.

– פרופיל אלומיניום- זהו הפרופיל הנפוץ ביותר כיום, שרוב האדריכלים עושים בו שימוש. אמנם מדובר בפרופיל מעט מגושם למראה, אך יש לו יתרונות רבים בהם עלותו הנמוכה באופן יחסי והעובדה שניתן להשיג אותו בכל גודל וצורת פתיחה שרוצים. ישנם גם אדריכלים שבוחרים באופציה לשלב בין פרופילי אלומיניום ובין פרופילים יוקרתיים יותר בחלק מהחלונות.

– פרופיל בלגי- פרופיל יוקרתי שמתבלט בעיצובו הדק והגמיש. מלבד היתרון החזותי, מדובר גם בפרופיל בעל רמת אטימות גבוהה במיוחד. החסרון של פרופיל מסוג זה הוא כמובן עלותו הגבוהה וכן העובדה שניתן למצוא אותו רק בצורת פתיחה אחת.

– פרופיל עץ- פרופיל מיוחד שמעניק מראה כפרי ואיכותי. יתרונות החזותי מלווה בחסרונות בשל עלותו הגבוהה, חוסר עמידות מסוים והגבלה בכיווני הפתיחה. גם בסוג זה של פרופיל ניתן לראות מגמה של שילוב- כאשר אדריכלים שבוחרים בו, בדרך כלל משלבים אותו ביחד עם אלומיניום כדי להגדיל את כושר העמידות ואת יכולת הבידוד.

 

לפרטים נוספים צרו קשר

 
 
 
   
דילוג לתוכן